Våren 2024 öppnar vi anmälan under två dagar:
Anmälan till föreläsningar och kultur öppnar tisdagen den 9/1 kl 11.00.
Anmälan till övriga aktiviteter öppnar onsdagen den 10/1 kl 11.00 och vi har ”Öppen anmälan” med lottning till fredagen den 12/1 kl 11.00.
Om det därefter finns platser kvar så antas man direkt i mån av plats. Du kan läsa mer om öppen anmälan/lottning HÄR
Frivillig paranmälan till kulturaktiviteter och alla aktiviteter som ingår i ”Öppen anmälan”- du kan läsa mer HÄR
När du anmält dig kommer du att via mail få ett:
- Antagningsbesked med uppgifter om betalning, lösenord till digitala aktiviteter mm
- Besked att du står på kölista – aktiviteten är fulltecknad. Du får antagningsbesked om/när du blir antagen
- Besked att din anmälan är registrerad men inte handlagd – gäller öppen anmälan eller aktiviteter där minsta antal deltagare ännu inte är uppfyllt. Du får antagningsbesked om/när du blir antagen.
Kurser Cirklar - Språk, litteratur och skrivande | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OBS! Anmäl dig först till den kurs du helst vill gå på oavsett vilken kursindelning den tillhör, sen nr 2 etc |
|||||||
Start | Dag & tid | Ort | |||||
241203 |
Franskt Café
Må 14.00
5 ggr.
Start 29/1.
Ängelholm.
Ledare Cissela C. |
29/1 | Må 14.00 | 5 ggr | Ängelholm | Info | |
241204 |
Bokklubb för män
Ti 14.00
5 ggr.
Start 30/1.
Ängelholm.
Ledare Ulf C, Cissela C. |
30/1 | Ti 14.00 | 5 ggr | Ängelholm | Info | |
Kurser Cirklar - Övriga kurser | |||||||
OBS! Anmäl dig först till den kurs du helst vill gå på oavsett vilken kursindelning den tillhör, sen nr 2 etc |
|||||||
Start | Dag & tid | Ort | |||||
241210 |
Öresund - tur med forskningsfartyget Sabella
Må 11.00
1 ggr.
Start 3/6.
Öresund.
Ledare Per. |
3/6 | Må 11.00 | 1 ggr | Öresund | Info/Boka | |
241211 |
Öresund - tur med forskningsfartyget Sabella
Må 13.30
1 ggr.
Start 3/6.
Öresund.
Ledare Per. |
3/6 | Må 13.30 | 1 ggr | Öresund | Info/Boka | |
Studiebesök | |||||||
Anmäl dig först till det studiebesök du helst vill gå på, sen nr 2 etc |
|||||||
Start | Dag & tid | Ort | |||||
241319 |
Dymöllans ålrökeri
On 11.00
1 ggr.
Start 15/5.
Dymöllan.
Ledare Carin. |
15/5 | On 11.00 | 1 ggr | Dymöllan | Info | |
241320 |
Rhododendronvandring på Sofiero
To 11.00
1 ggr.
Start 16/5.
Helsingborg.
Ledare Pia. |
16/5 | To 11.00 | 1 ggr | Helsingborg | Info | |
241321 |
Engelbrekts fruktodling
On 13.00
1 ggr.
Start 22/5.
Jonstorp.
Ledare Rose-Marie. |
22/5 | On 13.00 | 1 ggr | Jonstorp | Info | |
Vandringar och Exkursioner | |||||||
OBS! Anmäl dig först till den vandring du helst vill gå på,sen nr 2 etc |
|||||||
Start | Dag & tid | Ort | |||||
241407 |
Historisk vandring i Helsingborg
Må 14.00
1 ggr.
Start 13/5.
Helsingborg.
|
13/5 | Må 14.00 | 1 ggr | Helsingborg | Info | |
241408 |
Ängelholms brottshistoria – en historisk vandring i Ängelholm
Må 14.00
1 ggr.
Start 20/5.
Ängelholm.
|
20/5 | Må 14.00 | 1 ggr | Ängelholm | Info | |
241409 |
Stadsvandring i Landskrona
Ti 11.00
1 ggr.
Start 21/5.
Landskrona.
Ledare Ewa. |
21/5 | Ti 11.00 | 1 ggr | Landskrona | Info | |
Resor | |||||||
OBS! Anmäl dig först till den resa du helst vill följa med på, sen nr 2 etc |
|||||||
Start | Dag & tid | Ort | |||||
241501 |
Bussresa till Grimeton och Vargaslätten
Fr 08.00
1 ggr.
Start 31/5.
Halland.
Ledare Marianne O, Pia. |
31/5 | Fr 08.00 | 1 ggr | Halland | Info | |